Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| General Information | |
| Model | i5-12600T |
| Manufacturer | Intel |
| Official Manufacturer Link | https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/96150/intel-core-i512600t-processor-18m-cache-up-to-4-60-ghz/specifications.html |
| Warranty | 1 Year |
| CPU Specifications | |
| CPU Series | Core i5 12th Gen |
| CPU Socket Type | LGA 1700 |
| Lithography | Intel 7 |
| Total Cores | 6 |
| # of Performance-cores | 6 |
| # of Efficient-cores | 0 |
| Total Threads | 12 |
| Max Turbo Frequency | 4.60 GHz |
| Performance-core Base Frequency | 2.10 GHz |
| Total L3 Cache | 7.5 MB / 18 MB |
| Processor Base Power | 35 W |
| Maximum Turbo Power | 74 W |
| Processor Graphics | Intel® UHD Graphics 770 |
Only registered users can write reviews